Projekt Poslední adresa připomíná osudy lidí, kteří se stali obětí represí komunistického režimu. Na zdech domů, kde tito lidé žili v době svého zatčení, jsou umístěny pamětní tabulky velikosti dlaně nesoucí základní údaje o člověku, který se po zatčení na místo svého bydliště už nikdy nevrátil. Každá pamětní tabulka je věnována jednomu konkrétnímu člověku, má stejnou podobu a obsahuje stejné informace (jméno, povolání, rok narození, datum zatčení a úmrtí). Cílem projektu je vyzdvihnout osudy jednotlivých lidí, proto je jeho mottem: „Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka“. Tyto stejné nevelké tabulky tvoří dohromady společný neohraničený památník.
Projekt Poslední adresa je inspirován myšlenkou připomínání památky obětí holokaustu pokládáním kamenů zmizelých – Stolpersteine.
Projekt Poslední adresa (Poslednij adres) existuje v Rusku již od roku 2014. Jeho iniciátorem je publicista Sergej Parchomenko. Rozšíření do České republiky inicioval Štěpán Černoušek ze sdružení Gulag.cz. Po Ukrajině (Ostannja adresa – Ukraina) je Česká republika druhou zеmí, kam se projekt rozšířil. Na podzim roku 2017 budou první tabulky umístěny v Gruzii, Rumunsku a Moldavsku a další země se na spuštění projektu připravují. Projekt tak získává skutečně mezinárodní charakter.
Autorem výtvarného zpracování tabulek je architekt a výtvarník Alexandr Brodskij
V České republice projekt realizuje Ústav pro studium totalitních režimů.